Kaj je spletno gostovanje in njegove prednosti

Svetovni splet je v zadnjih desetletjih naredil velik korak naprej in za mnoga podjetja je prisotnost na spletu postala nuja, če želijo konkurirati na trgu. Če ste tudi vi razmišljali v tej smeri, potem ste zagotovo že naleteli na izraze, kot so na primer spletno gostovanje, domena, strežnik in še mnogo drugega.

Edini način, da ste v stiku s konkurenco, je postavitev spletne strani, ki pa se mora nahajati na določenem spletnem naslovu, prav tako pa potrebuje tudi dovolj prostora za shranjevanje vseh datotek. Naslovu spletne strani pravimo domena, medtem, ko je prostor za shranjevanje datotek zakupljen na določenem strežniku in temu pravimo spletno gostovanje.

Kako izbrati spletno gostovanje?

Ko je govora o spletnem gostovanju, imamo torej v mislih predvsem storitev, ki pomeni zakup prostora na strežniku. Server je zmogljiv računalnik, ki je preko hitre internetne povezavo neprestano povezan s svetovnim spletom. Glede na to, da je spletno gostovanje tesno povezano z domeno, ga ponujajo predvsem ponudniki domenskih imen, zato boste že v postopku registracije in nakupa domene izbrali tudi vrsto in paket gostovanja.

Spletno gostovanje spletne strani
Spletno gostovanje je prostor za shranjevanje datotek spletne strani.

Seveda se ob tem poraja vprašanje, katerega ponudnika spletnega gostovanja izbrati. V možici različnih podjetij izberite predvsem tistega, ki ni le cenovno dostopen, ampak predvsem zanesljiv, kar ima lahko ključno vlogo pri delovanju spletnega mesta, kot je na primer hitrost, dosegljivost, čas delovanja in še mnogo drugega.

Prednosti kakovostnega spletnega gostovanja

Seveda se lahko kadarkoli odločite in poiščete brezplačno spletno gostovanje, vendar v tem primeru zagotovo drži rek »za malo denarja, malo muzike«. Ogromno je zgodb o domačih strežnikih, ki imajo ravno toliko različnih izkušenj. Vsem pa je skupna lastnost ta, da se jim je bolje izogniti in namesto tega izbrati spletno gostovanje pri profesionalnem ponudniku. Za to obstaja kar nekaj tehtnih razlogov.

Ponudnik spletnega gostovanja vam nudi stalno pomoč in podporo, ki vam lahko pride prav v situacijah, ko spletna stran ne deluje tako kot bi morala ali ob drugih nezgodah.

Ker gre običajno za zmogljive strežnike, vam takšno spletno gostovanje omogoča tudi hitrejše delovanje, predvsem pa je izboljšana varnost, zaradi česa ste lahko popolnoma brez skrbi glede podatkov celotne spletne strani.

Strežnik oziroma server – vse, kar morate vedeti

Svetovni splet je postal koristen vir različnih informacij, prostor za izmenjavo mnenj in tudi prostor, kjer lahko opravimo številne nakupe. Brskanje po spletu je tako postalo del našega vsakdana, zato je toliko bolj pomembno, da poteka brezhibno. Za to pa je med drugim odgovoren tudi strežnik oziroma server – ali veste, kaj je to?

server oziroma stražnik
Strežniki so velikanski zmogljivi računalniki s katerimi se uporabniški računalnik poveže vsakokrat, ko v brskalnik vtipka naslov spletnega mesta.

Datoteke spletnega mesta, do katerih dostopajo uporabniki preko brskalnikov, morajo biti nekje shranjene, če želimo, da spletna stran deluje brezhibno. Gre za velikanske in zmogljive računalnike, ki jim pravimo strežnik in s katerim se uporabniški računalnik poveže vsakokrat, ko v brskalnik vtipka naslov spletnega mesta.

Koncept strežnik – odjemalec

Izraz strežnik pa se navezuje tako na strojno opremo kot tudi na programske rešitve. Bistveno pa je, da lahko zagotavljajo storitve ne samo enemu, ampak več 10.-im ali 100.-im odjemalcem hkrati. Server je torej centralni računalnik oziroma osrednja enota, s katerim so povezani preostali računalniki v omrežju in skuša zadovoljiti vsem njihovim zahtevam, zato deluje 24 ur na dan, 7 dni v tednu.

Server s katerim so povezani računalniki v omrežju
Server je osrednja enota, s katero so povezani računalniki v omrežju in deluje 24 ur na dan, 7 dni v tednu.

Za kakovostno in učinkovito izmenjavo informacij med strežnikom in odjemalcem je ključnega pomena strojna oprema strežnika. Le ta mora biti dovolj velika, da se ne zruši pod največjimi obremenitvami, zato imajo podjetja različno velike strežnike, ki jih je potrebno izbrati glede na potrebe odjemalcev. S tega vidika so pomembni predvsem velikost glavnega pomnilnika (RAM), dimenzioniranje pomnilniških komponent, število in zmogljivost procesorjev ter učinkovitost matične plošče.

Lastni strežnik – da ali ne?

Mnoga podjetja se odločijo za lasten strežnik, ker olajša prenos in izmenjavo podatkov znotraj podjetja. Prednost lastnega serverja je tudi v varnem shranjevanju in dostopu do vsebin, nad katerimi imate lahko večji nadzor. Bistveno je, da server uporabnikom omogoča neprekinjen dostop do vseh datotek spletnega mesta, zato si ne sme privoščiti prav nobene napake, hkrati pa mora biti dovolj učinkovit.

Kaj je strežnik oz. server? Kakšne vrste strežnikov poznamo? Virtualni strežnik proti fizičnemu strežniku

Popolnoma jasno je, da je strežnik lahko ogromna naprava, ki je ni enostavno vzdrževati. Običajno so stroški vzdrževanja izjemno visoki, zato se je za gostovanje spletne strani bolje obrniti na specializirane ponudnike. Le ti imajo ustrezno tehnično osebje, zmogljive strežnike in tudi tehnologijo, ki skrbi za njihovo vzdrževanje in varnost.

Comments are closed.

Gigaspark d.o.o.
Devova ulica 5 1000 Ljubljana Slovenia, EU
Kontakt
040 641 365 podpora@gigaspark.com www.gigaspark.com